П`ятниця, 17.05.2024, 06:55
Приветствую Вас Гість | RSS
Вхід
Пошук

                 Сайт Ялтинскої                           селищної ради

Каталог статей

Главная » Статьи » Новости

Закон про місцеві вибори. Що варто знати виборцям.

«Закон про місцеві вибори. Що варто знати виборцям.»

25 жовтня поточного року на Україну чекають чергові вибори депутатів місцевих рад, міських, сільських і селищних голів та старост. Верховна Рада 14.07.2015 прийняла закон «Про місцеві вибори», який передбачає зміну системи виборів, насамперед, у великих містах.

Зупинимося на найважливіших моментах, про які варто знати виборцям.

Отож, передбачається, що місцеві вибори у 2015-му році в Україні відбуватимуться за такими виборчими системами:

Вибори депутатів сільських, селищних та міських рад, де проживає менше, ніж 90 тисяч осіб, відбуватимуться за звичайною мажоритарною системою відносної більшості, як це відбувалося у 2012 році. Тобто, депутатом може стати той кандидат, який набере найбільший відсоток підтримки. Населений пункт буде поділений на кількість округів, яка відповідатиме кількості депутатів у місцевій раді. У кожному з таких округів може бути обрано від 2 до 4 депутатів. Цікаво, що, на відміну від великих міст, право висувати кандидатів на виборах тут матимуть не лише партії, у малих містах і селах залишатиметься можливість самовисування.

Важливо знати, що, відповідно до закону, кількість депутатів у місцевих радах тепер залежатиме від кількості населення. Чим менша громада, тим меншим буде її орган місцевого самоврядування. Однак, законодавець передбачив і допустимий мінімум – у сільських чи селищних радах має бути не менше 10 депутатів.

Вибори депутатів обласних та міських рад з кількістю населення не менше 90 тисяч передбачаються уже за пропорційною виборчою системою з відкритими партійними списками. Тут право висувати кандидатів на виборах мають тільки партійні організації. Можливість самовисування не передбачена.

Відповідно до закону, кожна партійна організація висуватиме два типи списків – списки кандидатів у депутати у багатомандатних округах  та єдиний список кандидатів у депутати у єдиному багатомандатному виборчому окрузі. Виборець матиме право проголосувати як за партійний список, так і за конкретного кандидата у такому списку.

Переможцем вважатиметься кандидат, який переміг на своєму окрузі і партія якого у підсумку подолала 5% бар’єр . Однак, і це ще не є гарантією, що він стане депутатом. Від відсотка підтримки партії залежить кількість мандатів, які вона отримає у місцевій раді, а місце депутата у списку партії (відповідно його потрапляння чи не потрапляння до ради) залежатиме від його внутріпартійного рейтингу. Чим більше виборців проголосує за кандидата, тим вище місце він отримає у партійному списку, а відтак матиме більше шансів стати депутатом. У цьому, власне, і полягатиме принцип «відкритих списків», коли номер кандидата у списку визначатиме не партія, а виборець.

Цікаво також, що у разі, якщо партія в сумі не набере 5% голосів, то до ради не потрапить жоден з її кандидатів – навіть той, хто здобув упевнену персональну перемогу на своєму окрузі.

Закон передбачає, що голосування відбуватиметься за допомогою бюлетеня, в якому будуть зазначені назви місцевих організацій партій (чи блоків) та прізвище кандидата, висунутого відповідною партією. Виборець матиме один голос, який вважатиметься одночасно голосом за партію і за її кандидата.

Вибори сільських, селищних голів, старост та міських голів міст з кількістю виборців до 90 тисяч осіб, згідно з законом, пропонують проводити за вже існуючою виборчою системою – мажоритарною системою відносної більшості. За цих умов, обраним головою вважатиметься кандидат, який отримав на свою підтримку більше голосів виборців, ніж будь-хто з інших кандидатів.

А от вибори мерів міст, де кількість населення перевищує 90 тисяч осіб, передбачається проводити за мажоритарною системою абсолютної або значної більшості. Суть цієї системи полягає у тому, що обраним міським головою вважається кандидат на посаду міського голови, на підтримку якого було подано більше 50% голосів виборців. Цікаво, що кандидат також вважатиметься обраним, якщо на його підтримку було подано менше 50% голосів, однак різниця між його підтримкою і підтримкою найближчого конкурента становитиме не менше 20%.

Якщо жоден з кандидатів не отримає необхідну для обрання у першому турі кількість голосів, тоді відбуватиметься повторне голосування. До виборчого бюлетеня потраплять уже два кандидати з найбільшим відсотком підтримки. У другому турі переможцем вважатиметься той, за кого проголосує більше виборців.

Спеціаліст 1 категорії, юрист Ялтинської селищної ради       М.В. Мінаєва

Категория: Новости | Добавил: yaltaazov (12.10.2015)
Просмотров: 391 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0